Dolarda ‘Gizli Rapor’ detayı! Seçim öncesi ne yapacaklarını şaşırdılar

Yerel seçim öncesinde en fazla spekülasyona maruz kalan alanların başında ekonomi geliyor.

GİZLİ RAPOR YALANI

Kur beklentileri havada uçuşurken. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi, gizli rapor gibi sunuldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in birçok söylemi de çarpıtıldı. Kura müdahale edileceği, vergi artışına gidileceği söylentisi yayıldı.

Ekonomik gerçeklikten uzak söylemlerdeki amaç hem borsa hem de kurda hareketlilik yaratmak, vatandaşı paniğe sevk ederek piyasa istikrarını riske atmak. Peki ortaya atılan iddialar ne kadar gerçekçi?

“BUNLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE İKTİSADİ BİR TEMELİ, RASYONEL TEMELİ YOKTUR”

Konuyu TRT Haber’e değerlendiren AYBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Develi, yapılan spekülasyonları yersiz bulduğunu söyledi.

Develi, şöyle devam etti:

“Bunların hiçbir şekilde iktisadi bir temeli, rasyonel temeli yoktur. Neden diyeceksiniz? Bakın son süreçte Türkiye’de cari dengede bir iyileşme söz konusu. Aynı şekilde CDS’de bir düşüş söz konusu. Bunun yanı sıra aynı zamanda da biliyorsunuz artık kredi değerlendirme kuruluşları Türkiye’ye dair not artışları başlatmış durumda. Diğer taraftan Türkiye’nin gri listeden çıkarılması sürecinin haziran gibi tamamlanmasını bekliyoruz. Bunların hepsi TL’nin daha güçlü olması için gerekli olan gelişmeler.”

BİRÇOK HABER YALANLANDI

Seçimlere sayılı günler kala artan spekülatif haberler, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin de gündeminde. Son dönemde birçok haber yalanlandı.

“YETKİLİLER HARİCİNDEKİ BEYANATLARI CİDDİYE ALMAMAK GEREK”

Sermaye Piyasası Kurulu da yanıltıcı haber yapanlarla ilgili suç ihbarında bulundu.

Uzmanlar, yaratılan bu bilgi kirliliğine karşı vatandaşları uyarıyor.

Sermaye Piyasaları Uzmanı Arif Ünver, “En nihayetinde algının bozulması birtakım yapılan, grupların işine gelebiliyorken, ülke menfaatleri açısından da zarar verebilecek kısa vadeli fiyatlamaların oluşmasına zemin hazırlıyor. Dolayısıyla aslında bu sosyal bir bilinç. Finansal okur yazarlık seviyenizin düşük olduğunu düşünüyorsanız, sosyal medyada özellikle altını çiziyorum yetkili merci ve bunların temsilcileri haricindeki profillerin beyanatlarını çok ciddiye almamanız gerekiyor.” dedi.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x