İYİ Parti’de klon aday oyunu: 7 yıl firari olarak yaşadı siyasi yasağı böyle deldi

AKP’den Zonguldak Ereğli Belediye Başkanlığı görevini yapan, sonrasında çete davası sebebiyle tutuklanan ve siyasi yasak alan Murat Sesli, şimdi de İYİ Parti’den aday oldu. 7 yıllık firardan sonra siyasi yasak cezasını delen Sesli, aynı ad-soyada sahip olan kuzenini başkan adayı gösterdi.

Kısa Dalga’dan yer alan habere göre, Önce bağımsız aday olan Murat Sesli, ardından AKP’den Zonguldak Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı seçildi.

O dönemde, 27 Ocak 2009 tarihinde yapılan Çelik-2 Operasyonu kapsamında gözaltına alınan Sesli, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi. Sesli, bir süre cezaevinde yattıktan sonra 7 Eylül 2009’da serbest kaldı.

6 YILDAN FAZLA CEZA ALDI

Sesli ayrıca, 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonrasında 26 Nisan 2012 tarihinde 7 yıl 7 ay 20 gün ceza aldı. Yine aynı mahkeme kararında ceza bitiminden sonra 5 yıl “seçilme” yasağının da içerisinde bulunduğu memnu hak cezası aldı.

Sesli, hakkındaki mahkumiyet kararını Yargıtay’da temyiz etti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi 12 Aralık 2013 tarihinde “görevi kötüye kullanma suçu” cezasını bozarken, “çete üyeliği ve hürriyeti tahdit” suçlarını onadı ve Sesli’nin 6 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası kesinleşti.

7 YIL KAÇAK YAŞADI PANDEMİ DE ÇIKTI

Yargıtay’ın cezayı onamasından sonra Sesli, Ocak 2014’den sonra yaklaşık 7 yıl boyunca hayatını kaçak yaşayarak sürdürdü. Mart 2020’de Ankara’da teslim olan Sesli, Sincan Cezaevine gönderildi.

Pandemi döneminde yapılan İnfaz Düzenlemesi ile 25 Kasım 2020 tarihinde serbest bırakılan Murat Sesli, o tarihten beri serbest.

KLON ADAY

Siyasi yasak cezası 2028 yılına kadar devam eden Sesli, kendisiyle aynı soy adı taşıyan kuzenini aday göstererek bu yasağı deldi. Sesli ve kuzeninin adaylığı, İYİ Parti Meral Akşener ve parti yönetimi tarafından kabul edilirken, kamuoyuna bu şeklide ilan edildi. Kuzeninin adaylığı YSK tarafından kabul edilen Sesli, 31 Mart’a giden süreçte kendisi adaymış gibi çalışmalarını sürdürüyor.

“15 YILDIR HUKUK MÜCADELESİ VERİYORUM”

Murat Sesli, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Öncelikli İYİ Parti Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener başta olmak üzere tüm İYİ Parti yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. 15 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum ama maalesef seçimlere yine az bir süre kala verilen bir karar ile beni seçimlere sokmadılar. Biz de kuzenimle birlikte seçimlere girmeye karar verdik. Önümüzde yasal hiçbir engelimiz yok. Kdz. Ereğli maalesef 15 yılını kaybetti. Bir 5 yıl daha kaybetmesine benim tahammülüm yok. Ben Kdz. Ereğli’yi çok seviyorum. Kdz. Ereğli halkı bizim nasıl bir belediyecilik yaptığımızı, nasıl hizmet yaptığımızı iyi biliyor. Hiç merak etmeyin biz bu seçimleri kazanacağız. Ben sizlere inanıyor ve güveniyorum. Hep birlikte el ele vererek Kdz. Ereğli’nin 31 mahallesinde halkımıza projelerimizi, yapacaklarımızı anlatacağız. Halkımızda zaten güzel bir karşılığımız var. İnşallah 31 Mart akşamına kadar gece gündüz çalışarak bu desteği daha da artırıp Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x